Klasy Informatyczno - Medialne

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu

W środę, wreszcie udało się "sparować" nasze roboty Lofi z tabletami i ... chłopcy z 5b, mogli spróbować swoich sił w sterowaniu nimi. Zorganizowaliśmy także walki robotów, które wywołały mnóstwo emocji. Roboty walczyły dzielnie - aż po ostatnią śrubkę:) Kolejna grupa rozpocznie prace od początku - czyli od ich rozkręcania - gdy wrócimy do szkoły.

robotylofi2020marzec2

W każdą środę powstają za sprawą uczniów klasy 6b - gravitraxowe tory dla kulek. Zabawa z "Gravitraxem" to świetna nauka podstawowych zasad fizyki, rozwijanie wyobraźni oraz praca w grupie:) Mamy też już swoich gravitraxowych expertów:) Tym razem jedna grupa kończyła, druga zaczynała:) Ale wszyscy dobrze się bawili. Za tydzień powtórka:)

gravitrax2020asede2
gravitrax2020asede

Niestety z różnych przyczyn nie udało się chłopakom skończyć robotów i ich sparować z tabletami. Nic nie szkodzi - spróbujemy w poniedziałek za tydzień i będzie to ostatnia szansa:) Przesuną się więc zajęcia z Lofi Robotami dla kolejnej grupy - na kolejny tydzień. Bardzo przepraszam - ale pewne rzeczy trzeba kończyć - przynajmniej próbować:)

A dla osłody - zapraszam do obejrzenia walk robotów, jakie toczyły w styczniu - za sprawą dziewczyn: Kasi, Natali, Marty, Zosi, Zuzi i Natalii.

W poniedziałek - grupa chłopaków: Tymek, Paweł, Michał, Filip i Mateusz mocno zakasała rękawy i przystąpiła do "skręcania" robotów LOFI. Po 45 minutach trzy roboty prawie były gotowe. Pojazdy jeszcze wymagają ostatnich szlifów - ale te najtrudniejsze prace już zostały wykonane. Za tydzień - najprawdopodobniej będziemy już robotami kierować.

robotylofi2020asdee

W środę: Filip, Antek, Zuzia i wspierający ich Paweł - mieli za zadanie zbudować własny tor dla kulek - "Gravitrax". Trzeba przyznać, że grupa bardzo się starała by wykorzystac w swoim projekcie jak najwięcej elementów i... ta sztuka im się udała. Pracowali zespołowo i to im się opłaciło - po 45 minutach:) tor był gotowy. Brawo!!!

gravitraxkulki20202as678

A tak tory ułożone przez uczniów klasy 6  - wyglądały na żywo:)

20 lutego nasza klasa (5b) przespacerowała się po Bytomiu „śladami Wojciecha Korfantego”. Ta wycieczka odbyła się z okazji setnej rocznicy powołania Wojciecha Korfantego na Polskiego Komisarza Plebiscytowego. Bardzo nam się ten spacer podobał, dzięki niemu - dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji o Bytomiu, po którym oprowadzała nas mapka, jaką otrzymaliśmy przed wyjściem ze szkoły oraz pani Małgorzata Krawczak  Czas upłynął wszystkim bardzo przyjemnie i szybko i chyba odnaleźliśmy w sobie „zapalonych historyków”. :D

Tekst: Lena Bernatowicz

spcerpobytomiu2020kl5b

19 lutego, prawie całą klasą (5b) wybraliśmy się do studia "Relax" w Bytomiu, by po raz kolejny wziąć udział w muzycznych warsztatach - "Akademia Jazzu". Tematem spotkania była muzyka i instrumenty pochodzące z terenów Karaibów i Tybetu. Mogliśmy posłuchać muzyki z tamtych regionów, oraz przyjrzeć się z bliska egzotycznym instrumentom. Mieliśmy także możliwość samemu poczuć te "dziwne" dźwięki - próbując zagrać te nietypowe melodie. Bardzo nam się to podobało - szkoda, że trwało to tak krótko. Spotkanie z muzyką uważam za udane i z chęcią wezmę udział w kolejnym.                                                                                                                                                                                                          

autorka tekstu: Zuzia Zych

akadeiajazzu2020a

I mała próbka naszych umiejętności i możliwość posłuchania tych egzotycznych instrumentów.

A chłopaki z klasy 5b - mimo kataru i panującej wokół grypy:) walczą z robotami Lofi. Właściwie to nie walczą - bo już je ujarzmili. Świetnie sobie radzą z programowaniem ich czujników. Udało się nawet uruchomić wyświetlacz LED i się nim pobawić. W następnym tygodniu pora na składanie robotów.

czujnikiled20202

20 lutego nasza klasa (6b) wybrała się na "Spacer z Korfantym", czyli spacer po mieście wraz ze zwiedzaniem miejsc związanych z Wojciechem Korfantym. Gdy wychodziliśmy ze szkoły dostaliśmy dwie mapki jedną z planem Bytomia sprzed stu lat po niemiecku, a drugą z planem dzisiejszego miasta po polsku. Chodziliśmy od miejsca do miejsca, a przy tym Pan Dyrektor opowiadał nam o nich ciekawe historie. Gdy wróciliśmy do szkoły poszliśmy do sali i oglądaliśmy film "Franek", a potem pan opowiadał nam jak to było podczas plebiscytu na Śląsku. Wszystkim bardzo się spodobała historia o Wojciechu Korfantym.:)

Tekst i zdjęcia: Zuzia Gałęziowska

specerzkorfantym20202

6 lutego - uczniowie naszej klasy -  wybrali się do Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Bytomiu, by zobaczyć wystawę starych komputerów, która została przygotowana przez uczniów tej szkoły.

komputerystar2020

Przy oglądaniu komputerów mogliśmy sie dowiedzieć: kiedy powstały, kto je stworzył i gdzie zostały wyprodukowane. Potem graliśmy na komputerach w stare gry jak "Pacman" czy "Super mario". Gdy wychodziliśmy wszystkim tak się podobało, że chcieli zostać i grać. Wszystkim bardzo się podobało.

Tekst: Zuzia Gałęziowska
Zdjęcia: Dominika Wolska, Zuzia Gałęziowska

komputerystar2020a

Michał, Filip, Tymek, Michał, Mateusz i Paweł - po raz kolejny pracowali z robotami LOFI. Wreszcie chłopakom udało się roboty rozkręcić (do skręcania jeszcze wrócimy) i zaczęli programować czujniki. Świetna zabawa.

lofirobot2020aswedew

Klasa VIb po przerwie wznowiła zajęcia z zestawem "Gravitrax". Tym razem: Dominika, Zuzia, Filip i Antek - starali się - by "kulki" szczęśliwie dotarły do zaplanowanej mety. Co się udało:)

gravitrax2020antek

W poniedziałek - nowa grupa konstruktorów/programistów: Tymek, Paweł, Michał, Michał i Mateusz zabrała się za... na razie za rozkręcanie robotów po dziewczynach:). Okazało się, że nie jest to prosta sprawa, a instrukcja obsługi śrubokręta nie należy do najprostszych:)) Ale wszystko dobrze poszło i już za tydzień będzie można popracować z czujnikami robota:))

lofrobot2020sssss

Podczas dzisiejszego spotkania z Robotami Lofi - dziewczyny: Zosia, Zuzia, Marta, Natalia, Kasia i Natalia - uczyły się trudnej sztuki kierowania nimi. Następnie wzięły udział w zawodach sprinterskich, zawodach sumo, oraz konkursie tanecznym:) Ze wszystkich tych prób wyszły  - zwycięsko, chociaż roboty od czasu do czasu traciły:) łączność z naszymi tabletami. Od następnego tygodnia zajęcia rozpoczyna nowa grupa.

lofi20202reew
skokijump2020asasa2

Podczas dzisiejszych dodatkowych lekcji informatyki w klasie 5b - cofnęliśmy się w czasie o prawie 20 lat i zainspirowani niedawnymi wyczynami Kubackiego i Stocha - odpalilismy jeden z najlepszych, a na pewno najbardziej kultowych symulatorów skoków narciarskich - Deluxe Ski Jump 2. Początki nie były łatwe i nawet skoki na odległość 30 metrów były sukcesem. Z czasem okazało się, że można skakać dalej:))

skokijump2020asasa

We środę i w piatek klasy 5b i 6b przygotowywały się do Świąt Bożego Narodzenia podczas klasowych wigilii. Było dzielenie się opłatkiem, życzenia, kolędy i prezenty:) Wesołych Świąt i Dobrego Nowego Roku dla wszystkich uczniów, ich rodziców oraz wychowaczyń. Do Siego Roku!!!

wigiliaklasa5b2019rfr
Galeria klasy 6b
wigilia6b2019tgttta

We środę i w piatek klasy 5b i 6b przygotowywały się do Świąt Bożego Narodzenia podczas klasowych wigilii. Było dzielenie się opłatkiem, życzenia, kolędy i prezenty:) Wesołych Świąt i Dobrego Nowego Roku dla wszystkich uczniów, ich rodziców oraz wychowaczyń. Do Siego Roku!!!

wigiliaklasa5b2019rfr
Galeria klasy 6b
wigilia6b2019tgttta

Tuż przed świętami  - oba zespoły dziewcząt z klasy 5b, ukończyły swoje LOFI roboty, a nawet więcej każdy zespół złożył po dwa roboty:))) Na zajęciach, które odbędą się w poniedziałek - po feriach - 27 stycznia postarają się je kontrolować - co jest równie trudne jak ich składanie:) W kolejnym tygodniu swoją przygodę z Lofi Robotami rozpocznie kolejna grupa.

lofirobotygotowe20920
lofirobotygotowe209202

Kilka dni temu uczniowie klasy 5b odwiedzili Radio eM oraz pana redaktora Łukasza Turę, wraz z którym udało im się stworzyć mini słuchowisko oparte na wierszu Juliana Tuwima "Lokomotywa" - zapraszamy do wysłuchania.

W dniu wczorajszym - klasa 6b wzięła udział w warsztacie medialnym "Historia mediów" w ramach "KinoSzkoła". Warsztaty przeprowadził pan dr. Adam Andrysek. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jak rozwijały się media na przestrzeni wieków. Udało im się także przedstawić w atrakcyjny sposób, począwszy od rapu a na rysunkach kończąc przeróżne wynalazki, które wpłynęły na historię mediów. Poradzili sobie świetnie także reklamując najbardziej znane media - takie jak: radio, telewizja czy prasa.

warsztatymedialne2019ederee

13 grudnia całą klasą (6b) wybraliśmy się do "Bajki Pana Kleksa" w Fabryce Porcelany w Katowicach. Na początku pojechaliśmy autobusem do Katowic, lecz okazało się że przez przypadek podczas przesiadki wsiedliśmy do złego autobusu i przyjechaliśmy nie dokładnie tam, gdzie chcieliśmy . Czasem tak bywa:) Jednak - zawsze tak zaczynają się świetne przygody. Tak było i tym razem. Bo potem wszystko poszło dobrze, i szczęśliwie dojechaliśmy do celu. W Krainie Bajek było super.

panakleksa2019tgtgt

Najpierw dostaliśmy naklejki z napisem z jakiej grupy jesteśmy. Potem weszliśmy na górę i wysłuchaliśmy opowieści Pana Kleksa, jak to psotniczy Bebok wykradł i ukrył gdzieś trzy przedmioty Pana Profesora. Były to: guzik z czapki szpaka Mateusza, magiczny kałamarz na atrament, który nigdy się nie kończy, oraz szmaragdowa szkatułka. Pan Kleks poprosił nas byśmy odnaleźli te przedmioty. No to ruszamy! Najpierw udało się nam odnaleźć guzik szpaka Mateusza, który był ukryty w innym guziku na ścianie. Jako drugą rzecz znaleźliśmy magiczny kałamarz który był w koszu marynarskim na statku. Następnie odnaleźliśmy szmaragdową szkatułkę, która była ukryta w kosmosie. Po odnalezieniu przedmiotów mieliśmy pół godziny dla siebie, podczas której bawiliśmy się, graliśmy i korzystaliśmy z kawiarenki. Po upływie trzydziestu minut zebraliśmy się na warsztatach plastycznych, na których robiliśmy kartki świąteczne. Następnie po zbiórce opuściliśmy to piękne miejsce. Na koniec każdy dostał naklejki z piegami do przyklejenia . Ja też:) Było fajnie, zabawnie i przepięknie.

panakleksa2019tgtgt2

Autor tekstu:
Bartosz Hok

W minionym tygodniu dwa zespoły z klasy 5b pracowały z Lofi Robot i jego czujnikami. Dzięki temu powstały bardzo ciekawe programy wykorzystujące czujnik światła oraz lampki. Za tydzień kończymy składanie robotów i postaramy się nimi pojeździć:)

lofirobot2019rfrfrrf23ed432

A tak o tych projektach opowiadają Natalia i Kasia

Quizlet to świetny program do tworzenia fiszek, które pozwolą Ci uczyć się każdego materiału. Szczególnie przydać się może podczas utrwalania i nauki jezyków. I właśnie -  do tego celu uczniowie klasy 6b, stworzyli fiszki  - utrwalające słówka z języka nagielskiego z różnych dziedzin życia. Brawo!!!

quizlet2019rftree
Poniżej link do programu
quizletlink2019rfr

Dzisiaj (3 grudnia), uczniowie klasy 5b (KiM) udali się do Katowic, gdzie spotkali się w redakcji Radia eM z panem redaktorem Łukaszem Turą. Dowiedzieli się co to jest radio i jak działa mikrofon.

radioem2019klasa5b34

Zapoznali się z pracą rozgłośni radiowej, a w końcu nagrali także swoją pierwszą radiową audycję:) Bardzo dziękujemy, zarówno panu redaktorowi, jak i całej redakcji, że mogliśmy przyjrzeć się z bliska pracy radiowca.

radioem2019klasa5b34a

Dzięki uprzejmości Muzeum Historii Katowic uczniowie zwiedzili także - niewielką część (z braku czasu) - niesamowitą multimedialną wystawę opowiadającą o historii miasta Katowic. Specjalne podziękowania dla Mariusz Maciów:)

radioem2019klasa5b34a2

Dzisiaj z czujnikami Robota Lofi pracowały dwa zespoły dziewcząt: Natalia, Kasia i Natalia, oraz Zuzia, Zosia i Marta. Udało im się oprogramować: światełka, potencjometr, czujniki światła i odległości. Za tydzień powtórka - bo zabawa była przednia tylko czasu ciągle mało:)

lofirobot2019rf542
lofirobot2019rf542as

Dzisiaj odbyły się ostatnie zajęcia z klocków LegoWeDo - dla klasy 5b. Ostatni projekt wykonał Paweł. Szybko i sprawnie zbudował "samolot" i go samodzielnie oprogramował. Teraz pora na Roboty Lofi, a w drugim półroczu - klocki Lego WeDo 2.

legowedopawelkoniec2019
A tak opowiada o swoim projekcie

Bartek i Michał rozpoczęli zajęcia z klockami LegoWeDo 2. To ostatnia grupa - klasy 6b, która pracuje z tymi klockami. Mam nadzieję, że od nowego semestru - uda się uruchomić klocki Ablix. Bartek i Mateusz zbudowali - "żabę" dla której - przygotowali specjalny program pod Scratchem. Brawo!!!

bartekimateusz2019rfrfr

A tak opowiadają o swoim projekcie

Kolejna grupa zakończyła zajęcia z "Gravitraxami" - tym razem dzielnie z torami dla kulek radziły sobie: Dominika, Lucy i Dominika:) Powstało klika ciekawych konstrukcji, a do tego jedna autorska. Brawo dziewczyny!!!

graviotraxy32019rftrre
A tu Gravitrax na żywo:)

Tym razem za budowę torów Gravitrax - wzięły się: Lucy i dwie Dominiki:) Sądząc po zaangażowaniu i trzech zbudowanych torach zabawa była przednia. Za tydzień powtórka.

dominikgravitrax2019de

Powoli kończymy zajęcia z Lego WeDo 2 w klasie 6. W miniony piątek nad swoim projektem "Sweeper" pracował Bartek. Zaprogramował swojego robota tak by tańczył do muzyki. Brawo!

barteklegowedo220345 

A tak opowiada o swoim projekcie

We wtorek 12 listopada, część klasy 6b udała się na warsztaty do klasy e-sportowej, która funkcjonuje w Zespole Szkół w Bytomiu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach. Tam przesympatyczny pan Rafał Razowski wraz z dwoma swoimi uczniami (a naszymi absolwentami: Józefem i Adrianem) opowiadali o e-sporcie.

esport2019frtfg4

Dowiedzieliśmy się czym jest e-sport, jak się rozwija, ile różnych osób zatrudnionych jest w nim. Pan Rafał opowiedział nam też o wolontariacie - czyli pierwszym kroku w e-sporcie. A nasi starsi koledzy pochwalili się organizacją mistrzostwach e-sportowych, które odbywają się w ich szkole, a które sami przygotowywali. Pod koniec warsztatów mogliśmy wypróbować swoich sił w grach e-sportowych i zagrać w "League of Legends" oraz "Fortnite". Dobrze się wszyscy bawiliśmy, dużo się dowiedzieliśmy i przyjemnie spędziliśmy czas. Warsztaty uważam za bardzo udane.
Tekst: Kinga Nagel

esport2019frtfg4a

Miało być 10 minut - a była cała lekcja:)) Świetnie bawiliśmy się przy testach opracowanych przez uczniów w aplikacji Kahoot! Polecamy!!! A za tydzień powtórka:)

kahoot2019tgt

W poniedziałek na dodatkowych zajęciach informatycznych działo się:) Paweł składał i programował klocki Lego WeDo,

pawellregowedo2

Hania i Gabrysia próbowały swoich sił w drukowaniu 3D za pomocą specjalnego długopisu,

druk3dfilm2019

a dwie grupy dziewcząt z klasy 5b - budowały roboty LOFI. Za tydzień powtórka:)

5blofi2019rfr
Zespół: Natalia, Kasia i Natalia
5blofi2019rfr2
Zespół: Zosia, Zuzia i Marta

W ubiegłym tygodniu po raz drugi uczniowie klasy 6b, składali tor dla kulek "Gravitrax". Tym razem był to tor z poziomy zaawansowanego - co widać nie tylko na filmiku, ale przede wszystkim na czasie jaki musieli poświęcić by go zbudować:) W pracach wzięli udział: Agnieszka, Igor, Mateusz i Tosia.

gravitrax2019d
A tak to wygląda w praktyce:)

Także klasa 6b - kończy swoją przygodę z Klockami Lego WeDo 2. Jeden z ostatnich projektów przygotowali wspólnie - Bartek i Paweł. Zbudowali i zaprogramowali specjalny klucz, który pozwala przenosić różne przedmioty i może być pomocny w zajęciach z klockami:)

pawelbartek2019rfr

Tak o swoim projekcie "Klucz" opowiada Paweł

Przez ostatnie trzy tygodnie Oliwier, Gabrysia i Martyna składali i oprogramowywali klocki Lego WeDo. Podczas zajęć powstało kilka ciekawych projektów: "Bączek", "Symulator łódki" czy "Lew".

gabrysiapaczek2019rfr
Gabrysia i jej projekt "Bączek"

oliweridziewczyny2019d
Oliwier, Gabrysia i Martyna przy pracy:)

 O swoim projekcie "Bączek" - opowiada Gabrysia


O swoim projekcie "Łódka" - opowiada Oliwier

O swoim projekcie "Lew" opowiada Martyna

We środę - klasa 6, na chwilę oderwała się od programowania i ... Więła udział w ankiecie dotyczącej nowinek technologicznych. Po oddaniu 25 głosów - najciekawszym urządzeniem XX wieku okazała się - deszczownica:), na miejscu II uplasowała się śledząca ruchy kamerka, a miejsce III przypadło - zwijanemu telewizorowi.

Uczniowie zapoznali się także z jednym za najlepszych aplikacji do tworzenia testów - Kahoot! i tworzyli własne, na których testowanie czas przyjdzie już za tydzień.

kohoot2019rfr

W poniedziałek klasa 5b - po raz pierwszy (czekają ją jeszcze dwie wizyty) odwiedziła naszą partnerską szkołęZespół Szkół Technicznych w Bytomiu.

warsztatyzstbytom2019

Pod czujnym okiem nauczycieli szkoły - uczniowie KIM, dowiedzieli się jak działa tachimetr, obejrzeli pracownię związaną z odnawialnymi źródłami energii. Odwiedzili także pracownię mechatroniczną oraz przyjrzeli się serwerowni. Bardzo dziękujemy dyrekcji i panu Witoldowi Krieser - za tak miłe przyjęcie i z niecierpliwością czekamy do marca - wtedy pojawimy się znowu i tym razem mamy nadzieję, że uda nam się zbudować roboty do walki "sumo":)

warsztatyzstbytom2019a

Gravitrax to genialna zabawa w konstruowanie torów dla kulki. Wbrew pozorom nie taka znowu łatwa - ale przynosząca mnóstwo frajdy. Zaczynamy na dobre od następnego tygodnia - tym razem w eksperymentalnym składzie - Dominika, Zuzia, Agnieszka i Filip:)

gravitrax2019a

Każda grupa - 4 osobowa będzie miała 2 zajęcia z torem. Grafik ustalimy w szkole podczas lekcji.

W piątek 11 października, odbył się w naszej szkole apel z okazji Dnia Nauczyciela. W znacznej mierze, przygotowaliśmy go my - czyli klasa VIb.  Na apelu przedstawiliśmy kilka scenek o tym, jak wygląda codzienna praca nauczyciela, oczywiście z lekkim humorem:) Przygotowując się do występu (przez prawie dwa tygodnie) zrozumieliśmy jak trudna jest to praca i że rzeczywiście nauczyciele nie mają z nami łatwo.

sp4bytomdzienauczyciel2019

Bardzo się cieszyliśmy, że podczas występu wszystko poszło zgodnie z planem i apel był w stu procentach udany(przynajmniej mamy taką nadzieję) i chcielibyśmy by tak było podczas naszych następnych występów.

sp4bytomdzienauczyciel2019a

autor tekstu:
Antek Patschek

W piątek 11 października w klasie 6b obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Zorganizowałyśmy dla naszych kolegów podchody. Powstały dwie grupy, a ich zadaniem było znalezienie na terenie szkoły ukrytych wiadomości. Poszło szybko i sprawnie :-)

dziwenchlopaka6b2019rfr2

Każdy z naszych chłopaków został pasowany na "Mężczyznę" i otrzymał drobny upominek. Czas szybko nam upłynął, a panowie z uśmiechami na buziach zakończyli lekcje. Mam nadzieję, że będą miło wspominać ten dzień.

Autor tekstu:
Dominika Kuś
dziwenchlopaka6b2019rfr

Na ostatnich zajęciach z programowania z klocków Lego WeDo2 pracowaliśmy w nieco powiększonym składzie:) Swoje zajęcia z klockami kończyły Dominika i Kinga, zaś Dominika, Karolina Eunika i Paweł tą przygodę zaczynali.

legowedo22019eder2

Wspólnie zbudowali dwa superowe projekty - ciężarówkę, która potrafiła - gdy dojechała do śmietnika - wysypać śmieci, które miała na pace, a także sygnalizację świetlną z efektami dźwiękowymi. Brawo!!!

legowedo22019eder

A tak o swoim projekcie mówią Dominika i Eunika - "Sygnalizacja"


 Dominika, Karolina i Paweł i ich projekt "Wywrotka"

W klasie 5b z okazji Dnia Chłopaka dziewczyny przygotowały dla chłopców niespodziankę.

dzienchlopaka2019ded

Zorganizowały 8 stanowisk z zadaniami: „Malowanie twarzy”, „Fotobudka”, „Jaka to melodia?”, „Ozdabianie słodkości”, „Co jest w pudełku?”, „Twister”, „Klasy”, „Przebijanie balona”. Każdy z chłopaków otrzymał mały upominek. Wszyscy miło spędzili czas. Mamy nadzieję, że chłopcy będą dobrze wspominać ten dzień.

dzienchlopaka2019ded2

Autor tekstu: Natalia Błachowiak

W poniedziałek uczniowie klasy 5b w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania - zapoznali się z programem "Blockly". W środę, mimo słabych łączy:) klasa 6b starała się pomóc robotowi - Karelowi na farmie przy uprawie roślin i w warsztacie. W zamian robot uczył młodych programistów kodowania.

karelrobot2019edrffr

Nasze działania - zostały dostrzeżone i podobnie jak w ubiegłych latach - otrzymaliśmy specjalny certyfikat:)

certyfikat2019rfrf

Nietypowo, bo we wtorek (tak będzie przez kilka następnych tygodni), nad klockami Lego WeDo 2 pochyliły się dziewczyny: Dominika i Kinga. Jedna zbudowała i oprogramowała - zaporę wodną dla statków, druga joystick - który po oprogramowaniu wykorzystała w swojej grze w scrachu. Brawo!!!

domikiaikinga2019

A tak opowiadają o swoich projektach
Dominika projekt "Zapora"


Kinga projekt "Joystick"

W poniedziałek - Oliwer i Martyna (z większym akcentem na Oliwer, za tydzień będzie zamiana:)), rozpoczęli naukę i zabawę z klockami lego WeDo. Zbudowali i oprogramowali krokodyla, który potrafił kłapać paszczą, ale i lubił podgryzać paluszki:) nie tylko te słone:)

oliwer2019tgtg343

A tak opowiadają o swoim projekcie:)

W poniedziałek w klasie 5b odbyły się zajęcia z kodowania w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania 2019. Uczniowie zapoznali się z programem "Blockly", bliskim krewnym Scracha:)

kodowanie2019rfrfewew

Dziękujemy także Oliwerowi, który pokazał swoją prezentację wykonaną w programie Prezi, o którym to programie na poprzedniej lekcji opowiadały Marta i Zosia.

kodowanie2019rfrfewew2

Nasze uczestnictwo w akcji - Europejski Tydzień Kodowania - zostało nagrodzone specjalnym certyfikatem.

certyfikat2019rfrf2

Igor tego lata przeprowadził się Irlandii i musiał opuscić naszą klasę:( Pamięta jednak o nas i wszystkich pozdrawia wraz z cała rodziną:)  Życzymy mu sukcesów i zdrowia oraz mamy nadzieję, że przynajmniej za pomocą strony Kimowej - będzie nas odwiedzał.

igorpozdrwaia2019rfrf
igorpozdrwaia2019rfrf222

W czwartek, 3 października, wyróżnieni w konkursie Sketchup 3D w nagrodę poszliśmy do studia architektonicznego Elemental Studio, gdzie pan Dawid Sagan opowiedział jak wygląda praca architekta. Dowiedzieliśmy się co trzeba zrobić, żeby być dobrym i znanym architektem. Na przykładzie stworzonych już projektów, pokazał nam, że ta praca jest fajna, ale czasami trudna.

architekt2019de2

Następnie zobaczyliśmy na  komputerze jak mniej więcej się takie projekty tworzy. Na koniec oglądaliśmy katalogi gdzie również mogliśmy zobaczyć czym architekt się jeszcze zajmuje. Czas zleciał bardzo szybko i musieliśmy pożegnać pana Dawida. Wyszliśmy uśmiechnięci, już z nowymi doświadczeniami.

architekt2019de

autor tekstu:
Emila Czendlik

Ten tydzień zaczął się od problemów i na nich się zakończył. Chcieliśmy popracować w programie do tworzenia prezentacji - Prezi. Zajęcia przygotowały Zosia i Marta. Okazało się najpierw, że program nie obsługuje przeglądarki Firefox. Następnie nie wszystko chciało działać i na Chromie:( a na koniec okazało się, że mamy zbyt wolny internet - by wszyscy mogli pracować na tym programie on-line, a wersja desktopowa jest płatna. Dlatego krótka prezentacja dziewczyn musiała nam wystarczyć.

preziizosiaimarta2019

Niemiła niespodzianka czekała na nas także w piątek. Mimo naszych najszczerszych chęci - roboty Kryptony - nie chciały się połączyć z programem sterującym. Gdy już jakimś cudem udało nam się to zrobić - roboty działały tylko przez chwilę, po czym znowu się rozłączały. Niestety nie mamy pomysłu co zrobić. Musimy zasięgnąć informacji u producenta. Będziemy szukać rozwiązań, bo przynajmniej składanie Kryptonów było bardzo satysfakcjonujące.

preziizosiaimarta2019a

W poniedziałek z klockami Lego WeDo pracowali: Tymek i Paweł - stworzyli świetny projekt "Dźwig". Oczywiście odpowiednio go oprogramowali. Brawo chłopaki. Za tydzień nowa grupa - złożona z nowych uczniów klasy kimowe - trzymamy za nich kciuki.

tymekipawel2019tgtge

A tak chłopaki opowiadają o swoim projekcie

Projekt "Pszczółka" - opowiadają o nim: Ania i Emilka


Projekt "Helikopter" - opowiadają o nim: Zuzia i Michał

Za to Emilka, Michał, Ania i Zuzia - pracowali z klockami Lego WeDo2. Efektem ich pracy były super projekty - "Pszczoła" i "Helikopter". Za tydzień z klockami zaczyna pracę nowa - już ostatnia grupa. Brawo!!!

igormateusz2019eded2a
igormateusz2019eded2a2

Nasze roboty - Kryptony - wyglądają już coraz lepiej. Dziewczyny: Tosia i Agnieszka - składają robożabę, zaś Igor i Mateusz - taśmociąg. Na kolejnej lekcji będziemy programować - to co zbudowali. Mamy nadzieję, że wszystko pójdzie sprawnie i będziemy mogli zaprezentować nasze roboty - działające:)

igormateusz2019eded
igormateusz2019eded2

Projekt "Wywrotka" - opowiadają o nim: Ania i Emilka

Projekt "Robozwierz" - opowiadają o nim: Zuzia i Michał

20 września -  kolejna grupa młodych programistów przystąpiła do zajęć z robotami LegoWeDo 2. Zuzia, Michał, Ania i Emilka dzielnie składały klocki a następnie je programowały, no i oczywiście na koniec efekty swojej pracy zespoły musiały zaprezentować przed kamerą:)Zuzia i Michał zbudowali robozwierza, zaś Ania i Emilka - wywrotkę.

legoaniaemilka2019edrfr
legoaniaemilka2019edrfr2

Druga grupa: Igor, Mateusz, Agnieszka i Tosia - walczyli z robotem Kryptonem z firmy Ablix. Udało się wypakować wszystko z pudełek - przejrzeć, zainstalować oprogramowanie i ... czas się skończył:) Kolejne spotkania z robotami - za tydzień:)

legoaniaemilka2019edrfr24
legoaniaemilka2019edrfr23

W poniedziałek z Klockami LegoWeDo zmierzyli się dwaj wspaniali programiści - Tymek i Paweł. Zbudowali i zaprogramowali symulator łodzi - która poddawana jest testom podczas zmieniających się warunków pogodowych:) Brawo!!!

tymekipawel2019rfr
A tak opowiadali o swoim projekcie

W niedzielę obchodziliśmy Dzień Kropki - International Dot Day - czyli Dzień Kreatywności.

bomomo2019gtgtgt2

Klasa 5b w środę za pomocą programu bomomo - stworzyła mnóstwo kreatywnych prac:)) 

bomomo2019gtgtgt

18 września klasy Kimowe (5b i 6b), po raz trzeci, odwiedziły Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe w Katowicach.

miasteczkouni2019ds 

Spotkania z naukowcami odbywają się rokrocznie dzięki  firmie "Unibot", której dziękujemy za zaproszenie. Uczniowie podczas zajęć wysłuchali trzech wykładów z dziedziny biorobotyki: fizjologia mózgu, jako inspiracja do stworzenia robota IURO;

miasteczkouni2019ds2

budowa, transport międzykomórkowy jako sposób przemieszczania nanorobotów; oraz budowa DNA i możliwości wykorzystania tej wiedzy w medycynie. Spora dawka wiedzy:) Teraz czas na wykorzystanie tej wiedzy w praktyce podczas programowania:)

miasteczkouni2019ds23

Dzisiaj, piątek 13 - tego ale także Dzień Programisty - więc:) my (Kimy) oczywiście programowaliśmy, bo to nam wychodzi najlepiej - Igor, Mateusz, Agnieszka i Tosia - pracowali nad swoimi projektami z użyciem klocków Lego WeDo 2 - samochodem i alarmem antywłamaniowym i szło im świetnie:)

loegowedo2019tgtgtddd

Zobaczcie jak sami opowiadają o swoich projektach

Mateusz i Igor "Samochód z czujnikiem"


Agnieszka i Tosia "Alarm antywłamaniowy"


Taka miła niespodzianka z okazji Dnia Programisty, który przypada właśnie dzisiaj - 13 września. Lena z klasy 5b w sierpniu odwiedziła Azerbejdżan i... udało się jej zrobić zdjęcie najlepszymi młodymi programistami z Polski, którzy na 31 Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej w Baku zdobyli dwa srebrne medale i brąz. Brawo dla chłopaków i dla Leny, która ich wypatrzyła:)

lenabaku2019rfrfr

W niedzielę - obchodzić będziemy jedno z ciekawszych świąt - Międzynarodowy Dzień Kropki - International Dot Day - Święto Kreatywności.

dzinkropki2019rfrrrt

Z tej okazji klasa 6b puściła wodze wyobraźni i stworzyła w programie bomomo - szalone obrazy:) ale w końcu to święto kreatywności:)

dzienkropkiprace6b2019

W poniedziałek, 9 września wraz z klasą 5b pojechaliśmy na wycieczkę do Warszawy. Gdy dojechaliśmy do stolicy - najpierw zwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik. W tym niecodziennym muzeum było dużo eksponatów i urządzeń na różne tematy. Był też kącik "majsterkowanie", gdzie można było zbudować np. tor dla kulki, latający pojazd czy most. Było superowo.

kimwarszawa2019d
kimwarszawa2019d2

Gdy z żalem opuściliśmy Centrum poszliśmy razem z panią przewodnik zwiedzać Stare Miasto. Zobaczyliśmy: Barbakan, Zamek Królewski, Rynek oraz Pomnik Małego Powstańca. Po drodze widzieliśmy piękną panoramę Warszawy i najbardziej charakterystyczne dla niej miejsca. 

kimwarszawa2019d2a

Z wycieczki wszyscy wrócili zadowoleni i z uśmiechem :)
 
Autor tekstu:
Zuzanna Gałęziowska

Po wakacjach wracamy do nauki i ... zabawy. Klasa 6b zaczęła ją z Pivotem, świetnym, prostym programem do tworzenia animacji poklatkowych. W tym półroczu - zostanie dla klas 5 i 6 zorganizowany konkurs w tym programie - toteż warto poćwiczyć:)

pivot2019zajecia

Jako że przed wakacjami nie mogliśmy odebrać nagrody za I miejsce w Ogólnopolskim konkursie "Młodzi #SuperKoderzy w akcji" zorganizowanym w ramach projektu Superkoderzy - zrobiliśmy to na lekcji w środę:)

klasa6bnagroda2019frfr

Klasa 5

Klasa 7